1962- 1977r.

Początek naszej szkoły to 22 lipca 1960r. W tym dniu został wmurowany akt erekcyjny pod pierwszą w powiecie wieluńskim szkołę 1000 – lecia.

1962r. - Uroczyste otwarcie szkoły nastąpiło 22 lipca 1962 roku w dniu Święta Odrodzenia Polski, po dwóch latach budowy.

Szkole nadano imię   Powstańców Śląskich.

Pierwszy dzwonek inaugurujący rozpoczęcie roku szkolnego rozległ się 1 września o godzinie 8.00.

Pierwszym dyrektorem szkoły został p. Stanisław Hutnik.

W pracy wspierał go zastępca: p. Adam Górny

Dyrektor Stanisław Hutnik

Naukę w szkole rozpoczęło 491 uczniów i podjęło pracę 13 nauczycieli. Z roku na rok liczba uczniów i nauczycieli zwiększała się. W roku 1966-1967 w szkole uczyło się już 527 uczniów, dlatego zajęcia trwały do późnych godzin popołudniowych. Powstał również oddział przedszkolny.

1977- 1991r.

W latach 1977-1990r.- dyrektorem szkoły była p. Anna Konieczna.

1980r. - Ważnym wydarzeniem w życiu szkoły było nadanie sztandaru w dniu 17 maja 1980 roku. W roku 1981 po raz pierwszy zorganizowane zostało „Święto Szkoły”. Uroczystości te odbywały się corocznie w maju, w rocznicę Powstań Śląskich do 1990 roku. Od 1992 roku uroczystości „Święta Szkoły” odbywają się co pięć lat, we wrześniu. Została utworzona Izba Tradycji Szkoły.

W wydzielonym miejscu znajdują się wszystkie puchary, dyplomy i wyróżnienia zdobyte  przez uczniów.

W latach osiemdziesiątych liczba uczniów dwukrotne się zwiększyła dlatego podjęto decyzję o rozbudowie placówki.

1991- 1999r.

W latach 1991- 1999 dyrektorem szkoły był pan Aleksander Owczarek.

1997r. - z pieniędzy Rady Rodziców urządzono i wyposażono pracownię informatyczną. Dzięki temu, że byliśmy pierwszą szkołą w mieście, która ze środków pozabudżetowych urządziła dobrze wyposażoną pracownię komputerową, w 1999r. otrzymaliśmy nowoczesne wyposażenie pracowni              z Ministerstwa Edukacji Narodowej w ramach programu „Internet w każdej gminie”.

1999- 2010r.

1998r.-  Wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu społecznemu, 01.09.1998r. po raz pierwszy uczniowie pierwszej klasy rozpoczęli naukę w klasie integracyjnej. Inicjatorem utworzenia tej klasy oraz współautorem programu była pani dyrektor mgr Bożena Żurek.. Pierwszymi wychowawczyniami w klasie integracyjnej były panie: Iwona Grzelak i Bernarda Łuczak. Lokalna prasa bardzo dużo rozpisywała się na temat klasy integracyjnej i jej organizatorów.Pierwszymi wychowawczyniami w klasie integracyjnej były panie: Iwona Grzelak i Bernarda Łuczak.

26.02.1999r.- roku na uroczystym spotkaniu nauczycieli i uczniów pożegnano dyrektora Aleksandra Owczarka, który przechodził do pracy w strarostwie. Obowiązki dyrektora zostały przekazane dotychczasowemu zastępcy- pani Bożenie Żurek.

Dyrektor Bożena Żurek

1999r.- to rok wprowadzenia reformy oświatowej. Decyzją Rady miejskiej w Wieluniu z dnia 30 marca 1999 roku, ośmioletnia Szkoła Podstawowa nr 5 w Wieluniu, z dniem 1 września 1999 roku, została przekształcona w sześcioletnią Szkołę Podstawową nr 5 w Wieluniu.

Od 1999 do 2007 roku zastępcą dyr. szkoły była pani Lidia Jakubowska Jachowicz.

Zastępca dyrektora p. Lidia Jakubowska- Jachowicz

26.06.1999r.- pożegnano odchodzących na emeryturę p. Zofię Ciesielską i panią Małgorzatę Frątczyk. Panie E. Kostrzewa, M. Konwerska, B. Poznerowicz, J. Szymajtys, R. Terpis i B. Wójcik podjęli pracę w gimnazjum.

W latach 2007-2011r. funkcję zastępcy dyrektora szkoły pełniła pani Ewa Sobańska.

Od  2000r. roku zaczęto organizować integracyjne, rodzinne festyny szkolne.

Od 1 września 2011 roku funkcję zastępcy dyrektora pełni pani Mariola Szczepańska.

Od 1 września 2014  dyrektorem szkoły została p. mgr Mariola Szczepańska.

Funkcę zstępcy dyrektora pełniła p. mgr Ewa Sobańska.

W drugim półroczu roku szkolnego 2016/2017 ze Szkoły Podstawowej nr 5 i Gimnazjum nr 3 utworzono Miejski Zespół Szkół nr 3. Pełniącym obowiązki dyrektora zespołu był p. mgr Zbigniew Gajda. Wicedyrektorami były p. mgr Ewa Sobańska i p. mgr Wanda Gosławska.

Od 1 września 2017 roku zespół szkół przekształcono w Szkołę Podstawową nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi im. Powstańców Śląskich. W szkole uczą się klasy gimnazjalne z wygasającego Gimnazjum nr 3. Dyrektorem szkoły jest p. mgr Zbigniew Gajda, a wicedyrektorem p. mgr Wanda Gosławska.